avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubire pt carnetele de CEC din anii 1988-1989
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubire pt carnetele de CEC din anii 1988-1989

Despagubire pt carnetele de CEC se dau?Am fost la cec si am primit raspuns ca : "nu mai exista un astfel de depozit in baza noastra de date".
Mai se pot recupera banii sau au sters contul din oficiu?
Ultima modificare: Vineri, 14 Octombrie 2016
slivneanu2001, utilizator
Cel mai recent răspuns: nrosu , utilizator 15:11, 26 Decembrie 2017


Pentru liniștea dvs vă puteți adresa sucursalei județene a CEC în județul unde aveți domiciliul, pentru că numai acolo se mai păstrează arhiva scrisă manual din acele vremuri.

Adica fiind din Bucuresti ,la CEC-ul mare de pe Calea Victoriei ?

Am citit pe internet ca s-a dat o ordonanta acum cateva luni de guvern unde spune ca ii despagubeste si pe cei care au librete cu dobanda si castiguri in autoturisme,dar cu actiune in instanta .

slivneanu2001 a scris:

Am citit pe internet ca s-a dat o ordonanta acum cateva luni de guvern unde spune ca ii despagubeste si pe cei care au librete cu dobanda si castiguri in autoturisme,dar cu actiune in instanta .

Pentru cei care au depus banii în sold de 70.000 lei vechi(ROL), cu scopul să cumpere o Dacia, nu pentru libretele prin care se juca un fel de LOTO-PRONO, adică prin care prin extragere unii câștigau un autoturism Dacia.

În Monitorul Oficial nr. 171 din 7 martie a.c. a fost publicată Legea nr. 19/2016 privind aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 19/2014 pentru completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 156/2007 privind despăgubirea persoanelor fizice care au constituit depozite la Casa de Economii și Consemnațiuni C.E.C. – S.A. în vederea achiziționării de autoturisme.

A achiziționa nu se confundă cu a câștiga. - Deci ordonanța e numai pentru libretele care aveau drept scop achiziția.

Însă este adevărat că unii avocații susțin că românii își pot recupera banii și de pe libretele de economii cu dobândă pe termen, la vedere sau de pe cele cu dobândă și câștig de autoturisme, însă pentru acest lucru trebuie să dea statul român în judecată. Susțin acești avocați că deja există cazuri în instanță, iar românii au început să câștige procesele.

Deci, vă puteți asuma riscul, dacă doriți să riscați un proces, și să încercați prin judecată.
Ca ex., pt 7000 ROL din 1987-1989 aveți primi prin sentință judecătorească 2000 lei noi(ROL).
-» 700 LEI vechi din acea perioadă, valorează acum 200 lei noi.
-» 70 ROL valorează acum 20 lei RON.
`
VEDEȚI ce sold în ROL aveți în libret și faceți-vă calcule.
Ultima modificare: Duminică, 16 Octombrie 2016
Dapix, utilizator
Adica fiind din Bucuresti ,la CEC-ul mare de pe Calea Victoriei trebuie sa ma adresez?

Va multumesc mult pentru amabilitatea de a-mi raspunde si a ma lamuri.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ba da, exista dobanda care se inscria anual in carnetul de 5000 lei cu castiguri in autoturisme. Este adevarat ca o dobanda mai mica; restul pana la dobanda intreaga la termenul pe un an participa la castiguri.
Ultima modificare: Joi, 30 Martie 2017
Amitrica, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dapix a scris:

slivneanu2001 a scris:

este un libret de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme din 1980 .
Nu stiu daca este la termen sau vedere.

Acest tip de librete nu mai au nici o valoare, deoarece dobânda nu s-a capitalizat în soldul economisit, ci a fost jucată prin extrageri periodice pentru desemnarea câștigătorilor,similar BINGO..., din ziua de azi.
Dacă azi jucați o avere la BINGO, LOTO, PARIURI, RULETA, PACANELE..., vă mai despăgubește cineva.

Pentru liniștea dvs vă puteți adresa sucursalei județene a CEC în județul unde aveți domiciliul, pentru că numai acolo se mai păstrează arhiva scrisă manual din acele vremuri.



Ba da, exista dobanda care se inscria anual in carnetul de 5000 lei cu castiguri in autoturisme. Este adevarat ca o dobanda mai mica; restul pana la dobanda intreaga la termenul pe un an participa la castiguri.

Alte discuții în legătură

Carnet cec din 1995 ioanasss ioanasss Buna ziua, Detin un libret CEC din anul 1995. Daca merg cu el la CEC se calculeaza dobanda la suma inscrisa in carnet, respectiv 320 RON? Multumesc! (vezi toată discuția)
Libret de economii cec cu dabanda si castiguri andynyul andynyul Buna ziua ! Am un \"Libret de economii cu dobanda si castiguri\" emis in anul 1974, cu un ultim sold de 250 lei in anul 1989 mai. Am citit fel de fel de stiri ... (vezi toată discuția)
Despagubire librete cec IdorasCorina IdorasCorina Buna ziua. Numele meu este Corina Idoras. In anul 1978 mama mea Militaru Niculina a facut un libret de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme in ... (vezi toată discuția)