avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Definitivare sentinta si indreptare erori materiale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Definitivare sentinta si indreptare erori materiale

Buna ziua,

Am o sentinta civila care trebuie definitivata si are legatura cu restituirea unei cautiuni platita la cec bank.

Intrucat s-a strecurat o eroare materiala in sentinta civila am fost nevoit sa cer o rectificare de eroare materiala strecurata in sentinta.

In momentul de fata am o sentinta civila si o ÎNCHEIERE de ÎNDREPTARE EROARE MATERIALĂ.

Intrebarea este: Cand ma duc sa definitivez saptamana viitoare sentinta, trebe sa cer definitivarea ambelor sentinte sau doar a sentintei civile?

Va trebui sa platesc taxa judiciara de timbru de 5 lei pentru ambele sau ÎNCHEIEREA de ÎNDREPTARE EROARE MATERIALĂ este scutita de taxa de timbru?

Daca da, ce articol din lege ma salveaza de taxa judiciara de timbru pentru ÎNCHEIEREA DE ÎNDREPTARE EROARE MATERIALĂ.

Care este procedura corecta, cum recomandati sa procedez?

Multumesc frumos.

Astept raspuns.

Cu stima.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Octombrie 2016
Bundy, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bundy , utilizator 11:26, 15 Octombrie 2016
Avand in vedere ca prin incheierea de indreptare se corecteaza ceea ce era gresit in sentinta, se legalizeaza atat sentinta cat si incheierea, urmand se le prezentati impreuna unde aveti nevoie.
Bineinteles ca pentru legalizare se achita 2 taxe de timbru a cate 5 lei, se formuleaza cerere adresata presedintelui instantei si se anexeaza sentinta si incheierea.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Octombrie 2016
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Da, dar trebuie sa platesc taxa de timbru de 5 lei pentru ambele, sau cel de rectificare este scutit?

Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Octombrie 2016
Bundy, utilizator
V-am raspuns deja mai sus.
Cererea de indreptare a erorii materiale este scutita de plata unei taxe de timbru, insa legalizarea incheierii nu.
Unele instanțe nu taxează legalizarea încheierii de îndreptare având în vedere că este vorba despre o greșeală a instanței. Vă sfătuiesc să sunați la instanța respectivă pentru a afla acest lucru sau să plătiți taxa de timbru și pentru legalizarea încheierii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Octombrie 2016
Adrian ALBU, Avocat
Asa ma gandeam si eu ca daca este greseala instantei nu este normal sa ma puna sa platesc pentru greseala lor.

Dar o sa intreb la registratura, ca altundeva nu am unde.

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am primit sentința cu o eroare materială. cum procedez pentru legalizare în acest caz? RamonaTache RamonaTache In cadrul unui dosar civil am primit sentinta dar contine o eroare materiala cu privire la denumirea paratei. Am formulat cerere de indreptare eroare materiala ... (vezi toată discuția)
Definitivare sentinta de divort kzsi77 kzsi77 Buna ziua, Am primit sentinta de divort plina cu greseli. Am solicitat corectarera acesteia, am si primit comunicarea privind admiterea cererii de indreptare ... (vezi toată discuția)
Cerere indreptare eroare materiala Andrei2014 Andrei2014 Buna ziua, Intr-o sentinta ramasa definitiva dupa apel, numele unei parti nu este complet, adica nu are trecut si al doilea prenume. Trebuie sa fac o ... (vezi toată discuția)