Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Interzicere acces auto in curtea blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Interzicere acces auto in curtea blocului

Buna ziua,
Rog ajutor cu o informatie /sfat :

Stau in complex rezidential cu o parcare subterana si una supraterana cu locuri delimitate clar.In rest este doar un culoare pe unde se intra si se iese.Practic nu exista un loc unde s-ar putea sta de exemplu "pe avarii 5 minute" fara sa ocupi locul cuiva sau sa blochezi culoarul daca trece vreo masina.

Bun.De curand asociatia a decis in sedinta cu majoritate de voturi ca se se monteze porti de acces la intrarea in bloc si un gard frontal(in rest blocul este imprejmuit de un gard f inalt) astfel incal pietonal se poate intra pe o poarta iar auto se poate intra pe 2 porti intrare(1 spre suprateran,una spre subteran) iar iesirile auto(cele 2) sunt comandate electric de senzori cand se apropie masinile de ele din parcare spre iesire.
Plata acestei investitii s-a impartit cf . cota indiviza,la care bineinteles,am participat.
Ca pieton ,totul ok.
Pt auto s-a decis tot in aceasta investitie sa se permita accesul prin telecomanda(care se achizitioneaza contracost) si prin apel la un numar la care sunt inregistrati doar posesorii de locuri de parcare
Locuri de parcare sunt cca 60,apartamente cca 120,deci restul de persoane care sunt locatari dar nu au locuri de parcare nu pot intra in curte nici macar sa "debarce" un batran,copil,bagaj etc(orice care totusi nu ar bloca drumul).
Nu am cerut prea multe explicatii si nici nu am mers inca sa sesizez acest abuz(cred eu) insa totusi acel spatiu este cota-indiviza si mi se ingradeste accesul.Atata timp cat nu parchez pe locul cuiva si intru si ies cu o statiunare de 30 secunde(dau un exemplu) fara sa blochez pe cineva in acel moment pe culoar cred ca e ok.

Acum vine intrebarea :
Exista vreo reglementare,lege,norma,cadru juridic(nu ma pricep in domeniul asta deloc) prin care pot "ataca" aceasta situatie sau mai bine zis,acea decizie de interzicere acces este legala(incalca ceva ?) ?

Multumesc anticipat !
Adrian,
Pai, din punctul de vedere al drepturilor si obligatiilor proprietarilor, daca nu va intelegeti cu as. prop. prin argumente logice, singura cale de atac este sa actionati in instanta as. prop. sau mai bine zis Adunarea Generala prin care s-au luat aceste masuri destul de aberante.

Va sfatuiesc sa mai aveti sustinatori in demersul dvs. - sau toata lumea este de acord cu masurile luate si numai dvs. sunteti contra?
Ati precizat ca hotarea a fost luata cu majoritatea voturilor participantilor la sedinta
Initial incercati sa solutionati amiabil problema cu presedintele de asociatie
Daca amiabil nu puteti solutiona ,ramane sa analizati oportunitatea unei actiuni impotriva hotarari adunarii generale
Sincer,nu am am intrebat alti proprietari de apartamente fara locuri de parcare.Nici nu a fost vreo discutie pe tema asta,cel putin nu la urechile mele.
Iar cei care se ocupa de porti(mentenanta) mi-au zis ca sunt singurul care cere acces in curte fara sa am loc de parcare(ca o fi asa sau nu,nu stiu).
Cert e ca in trecut cand ceream voie sa intru la portar(fusese o firma de paza),la un moment dat au fost proprietari care au facut scandal ca sa nu se mai intre decat cei cu loc de parcare.Firma de paza s-a conformat si nu a mai lasat pe nimeni.Ulterior s-a renuntat la paza umana pt ideea de "ingradire".
Una peste alta eram curios daca pot aduce un argument legal pt acces auto (ma gandeam ca poate exista un articol undeva pe interzicerea ingradirii accesului la spatiu cota indiviza..ceva de genul asta).
Offtopic : A mai fost o discutie in trecut in legatura cu repartizarea cheltuielilor pt gard,porti,camere supraveghere,in general investitii facute si un grup de persoane a invocat o lege(nu am retinut) prin care aceasta repartizare a fost facuta cf cota indiviza,nu impartire egala a costurilor.
La o chestie din asta ma gandeam si eu,daca am ceva argumente "legale"...?
Cum ati rezolvat?
Mulțumesc!

hadrian2013 a scris:

Sincer,nu am am intrebat alti proprietari de apartamente fara locuri de parcare.Nici nu a fost vreo discutie pe tema asta,cel putin nu la urechile mele.
Iar cei care se ocupa de porti(mentenanta) mi-au zis ca sunt singurul care cere acces in curte fara sa am loc de parcare(ca o fi asa sau nu,nu stiu).
Cert e ca in trecut cand ceream voie sa intru la portar(fusese o firma de paza),la un moment dat au fost proprietari care au facut scandal ca sa nu se mai intre decat cei cu loc de parcare.Firma de paza s-a conformat si nu a mai lasat pe nimeni.Ulterior s-a renuntat la paza umana pt ideea de "ingradire".
Una peste alta eram curios daca pot aduce un argument legal pt acces auto (ma gandeam ca poate exista un articol undeva pe interzicerea ingradirii accesului la spatiu cota indiviza..ceva de genul asta).
Offtopic : A mai fost o discutie in trecut in legatura cu repartizarea cheltuielilor pt gard,porti,camere supraveghere,in general investitii facute si un grup de persoane a invocat o lege(nu am retinut) prin care aceasta repartizare a fost facuta cf cota indiviza,nu impartire egala a costurilor.
La o chestie din asta ma gandeam si eu,daca am ceva argumente "legale"...?

Buna ziua.
Intre timp, administratorul a oferit posibilitatea de a achizitiona "telecomenzi" si altor proprietari de apartamente(nu neaparat proprietari de loc de parcare), pe "promisiunea ca nu se incalca dreptul posesorilor de locuri de parcare. Adica , pe "romaneste" , "intrii, iti rezolvi problema si iesi cat mai repede.
Oficial si legal nu s-a intreprins nimic momentan,
Practic sunt o groaza de situatii unde e nevoie de acces(descarcat mobila, o bunicuta batrana care nu merge bine sau e invalida, un copil cu , carut, etc)