avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reprezentare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reprezentare

Poate o asociatie de proprietari sa fie REPREZENTATA in justitie in conditiile in care nu are presedinte (are un imputernicit din dec.2014), nu are
comitet executiv, nu are cenzor?
Imputernicitul nu raspunde de nimic, afirma ca nu stie! Este fost
membru al C.EX pe care l-a demis in 2014, cu presedinte cu tot, pentru ca au disparut fondurile.
In instanta se prezinta un avocat. Adresa asociatiei. este adresa cabinetului avocatului, nu adresa asociatiei. Daca presedinte nu exista, cu cine a semnat avocatul? Este el reprezentant al asociatiei? In baza carui document?
Alte amanunte:
Asociatia a angajat o firma pt administrare. NU se pot rezolva
problemele: Imputernicitul nu vrea pt ca afirma el insusi ca nu stie legea 230/2007, administratorul nu vrea ca nu este presedinte, contractul intre Firma de administrare. si "nu se stie cine" este SECRET!
Se poate invoca exceptia lipsei de reprezentare in proces, ca intervenient
in nume propriu?
Cel mai recent răspuns: courvoisier , utilizator 00:33, 19 Octombrie 2016
Buna seara,
Da! dar va satuiesc sa va angajati un avocat care sa va sprijine.
Buna seara,
Inteleg ca este dificil de argumentat cu sanse de izbanda. Mi se pare frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reprezentant legal a.p. courvoisier courvoisier Asociatia nu mai are reprezentant legal. Cui adresezi o solicitare, pentru a primi raspuns in scris si/sau pentru a rezolva o problema de \"asociatie\". Din ... (vezi toată discuția)
Delapidare sau gestiune frauduloasa, sau "piece of cake"?! courvoisier courvoisier In decembrie 2014, in Ad gen, membru in C.ex. \"demite\" presedinte, c.ex., cenzor...si totodata afirma ca fondul de rulment si fondul de penalizari nu mai ... (vezi toată discuția)
Imputernicit versus presedinte courvoisier courvoisier Presedintele, cenzorul si com ex. s-au \\"auto-demis\\" . Membru comitet executiv este imputernicit (de adunarea generala). Eu, fiind in concediu, nu am ... (vezi toată discuția)