Forum Discuţii juridice Executare silită ordin executoriu judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

ordin executoriu judecatoresc

tatal meu a vrut sa vanda un teren extravilan dar cumparatorul nu a oferit decat un avans iar restul la incheiera actelor de vanzare,pentru asta sa incheiat un antecontract prin notar urmand ca tatal meu sa faca cadastru si carte funciara si bine inteles trecerea din extravilan in intravilan, cumparatorul sa rasgandit intre timp cerand restituirea avansului,tatal meu a incheiat un act aditional prin notar in care sa angajat sa plateasca,am uitat sa precizez ca cumparatorul inainte sa renunte a reusit prin cunostinte si spaga sa se treaca propietar in registru de fond funciar desi el nu a intrat in posesia terenului deoarece nu sau definitivat actele,tatal meu a primit un ordin executoriu in care suntem somati sa platim pana la o anumita data urmand a se pune sechestru pe bunuri si bine inteles scoaterea la licitatie,ce este de facut?pot face o contestatie la executor judecatoresc.
se poate face contestatie la executare, atentie la termen, 15 zile, dar pana acolo interesant sunt clauzele care se prevad in antecontractul de vanzare-cumparare, cel mai bine te sfatuiesc sa apelezi la serviciile unui avocat, nu ne va putea pronunta nimeni legal fara sa vada actele intocmite la notar
Consilier juridic
B.Calin