Forum Discuţii juridice Executare silită Neplata amenda contraventionala
Discuție deschisă în Executare silită

Neplata amenda contraventionala

Buna ziua, am luat anul acesta o amenda privind trecerea prin loc nepermis, aceasta a venit la primaria unde imi am domiciliul impreuna cu parintii mei. Eu sunt studenta si nu am venituri. Se poate ca cei de la primarie sa puna oprire pe salariu parintilor mei avand in vedere neplata acesteia? Multumesc
Buna ziua,
NU dar dumneavoatra v-a fost comunicata?
Daca NU atunci mergeti la primaria unde stati, solicitati o copie pe care cineva sa puna data cand v-o inmaneaza si o stampila si contestati acea amenda ca fiind tardiva.
dreptul de a va amenda s-a prescris prin 2 luni de la momentul savarsirii fapoptei daca nu ati semnat acel PV de contraventie.
L-am semnat de cum am primit-o. Adica am luat la cunostiinta de ea. Insa nu vreau sa o platesc acum. Am inteles ca cei de la primarie i-au spus tatalui meu ca ii va pune oprire pe salariu ceea ce mi se pare total aberant!
Nu ii pun lui poprire dar ii pot crea probleme la momentul platii impozitelor. E aberant dar e vorba de primarii din Romania si de primari care au cunostinte de drept egale cu 0 daca fac asa ceva.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator