Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociat unic al unui SRL/ membru fondator al unei ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociat unic al unui SRL/ membru fondator al unei asociatii

Buna ziua!

Daca sunt asociat unic al unei societati comerciale, pot sa fiu si membru fondator al unei asociatii in acelasi dmeniu de activitate?
Da, fara probleme puteti sa fiti pe lista membrilor fondatori la un ong..
Multumesc pentru raspuns!

Va rog, daca se poate si o alta lamurire.

SRL-ul si asociatia despre care va vorbeam, pot avea acelasi sediu/punct de lucru. Mai exact, intentionez sa cumpar o casa unde sa desfasor anumite activitati/proiecte prin firma si alte activitati prin asociatie. Intentia este de a pune la dispozitie casa respectiva pentru firma si asociatie printr-un contract de comodat, intrucat printr-un contract de inchiriere mi-ar fi foarte greu tinand cont ca acea casa as putea s-o iau doar printr-un credit ipotecar.

Este in regula din punct de vedere legal?
ONG-ul poate avea sediul unde are sediul si firma, nu exista conditionari si limitari cum exista pt sediiile firmelor, sa nu fie mai multe in acelasi spatiu. Da, se poate face contract de comodat cu ONG-ul....