Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda de platit dupa 5 ani
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda de platit dupa 5 ani

Buna ziua.
Acum 5 ani, in 2011, pe cand nu avea 18 ani, se pare ca fiul meu a luat o amenda. Nu a stiut nici el, nici eu, nimic. Nu ne-a venit acasa nici o hartie. Intre timp fiul meu a facut o facultate si este in anul doi de masterat si e plecat in strainatate. Zilele trecute mi-au venit acasa doua hartii, o somatie si un titlu executoriu, prin care ni se cere sa platim suma de 605 lei! Ce se intampla daca nu am acesti bani si nu pot plati amenda? Fiul meu e student, nu are venit, asadar, banuiesc ca o sa cada in sarcina mea -ca parinte- plata amenzii. Din moment ce nu ni s-a atrimis acasa nici o hartie, de ce ni se imputa dupa 5 ani amenda?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna seara,
Contestati acele inscrisuri in instanta.
Aveti 99,99% sanse sa castigati.
Multumesc pentru raspuns.
Fiul meu e major, e plecat din tara (la studii), n-ar trebui ca el sa fie cel care contesta inscrisurile in instanta? Daca nu le contestam in acea limita de 15 zile de la aducerea la cunostinta ce se intampla?