avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de mostenire

Buna seara,as avea nevoie de puțin ajutor.Am deschis succesiunea după bunica mea( sunt împuternicită de mama).La aceasta ar avea drept de moștenire mama si fratele ei,dar acesta a decedat. As vrea sa stiu care sunt mostenitorii acestuia la această succesiune- sotia si copiii lui,doar sotia sau doar copiii.?Menționez ca in anexa 24 au fost trecuți mama mea si cei 4 copii ai fratelui sau decedat,dar notarul a spus ca doar sotia acestuia va fi citata. De aceea sunt nelămurită. Mulțumesc anticipat ptr răspunsuri.
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 00:10, 24 Octombrie 2016
Buna seara
Mostenitori ai fratelui sunt copiii sai daca a decedat inaintea bunicii sau copiii si sotia daca a decedat dupa bunica dumneavoastra.
CITATI vor fi toti!
Ultima modificare: Duminică, 23 Octombrie 2016
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
@Jokera, se impune sa faceti doua precizari cu privire la :
- ce varsta au copiii fratelui decedat al mamei, si
- care este ordinea deceselor celor doi defuncti, bunica si fratele mamei dvs.
Jokera a scris:

Copii fratelui mamei sunt toți majori iar bunica a decedat prima




[ interventie moderator - @Jokera - continuati discutia, aici, in primul topic deschis, pentru ca asa este mai usor de urmarit de dvs. si de catre cei care doresc sa va raspunda ]
In acest caz, conform si cu raspunsul domnului avocat, vor trebui citati toti, adica sotia supravietuitoare a fratelui si copiii lui.

Practic la decesul bunicii, mostenirea ei s-a transmis catre mama dvs. si catre fratele ei, apoi la decesul fratelui mamei dvs., partea lui s-a transmis catre sotia supravietuitoare si catre copiii lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partajare andrei vio andrei vio la succesiune participa urmatorii mostenitori: subsemnatul (fiu), 2 nepoti (copiii fratelui meu) (decedat) si sotia fratelui meu (mama celor 2 nepoti) ambii ... (vezi toată discuția)
Renuntare la succesiune ions ions Cinci frati renunta la mostenirea dupa tata, aceasta revenind mamei si unui frate. Intre timp apar titluri de proprietate pe alte terenuri ale defunctului, (pe ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, bunicul meu din partea mamei a decedat inainte de ... iarna2015 iarna2015 Buna ziua, Bunicul meu din partea mamei a decedat inainte de 1990.Mama si fratii sai (unul dintre ei este decedat) doresc sa dezbata mostenirea lasata de ... (vezi toată discuția)