Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesirea din indiviziune

va rog frumos sa-mi spuneti daca se poate iesi din indiviziune daca una din parti nu este de acord.
Da, asa pare sa se prezinte situatia.
Trebuie vazute actele pentru intelegerea normelor juridice aplicabile si nu in ultimul rand hotararea instantei.
curtea de apel a hotarat ca "nu se poate iesi din indiviziune din lipsa de spatiu" cea ce este aberant pentru ca spatiu este suficient iar cel care a efectuat expertiza a facut 7 variante de iesire din indiviziune vecinii nostri nefiind deacord cu niciuna.Casa este proprietatea parintilor mei din 1970,ma refer la parter.cei cu ,care avem discuti in curte sunt doar mostenitori aici ,iar succesiune mosteniri nu a fost facuta.Sunt niste oameni foarte rai si abuzeaza de batranetea parintilor mei pe care ii terorizeaza cu astfel de lucruri de genul celui cu gardu ,le muta tomberonu prin curte sustinand ca este terenul lor,le rupe florile etc.Va rog sa-mi spuneti ce pot face in mod legal pentru a opri asta si cui trebuie sa ma adresez pentru aceste abuzuri si in ce fel.
Pentru a se analiza daca se mai poate face ceva trebuie sa consultati un avocat care sa studieze intreg dosarul si e posibil sa va coste ceva bani o astfel de analiza daca e aprofundata.
Daca nu aveti sanse deloc se vede rapid si nu va poate costa mult consultanta juridica.

avocat Claudiu Lascoschi