Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test paternitate

Am un copil dintr-o relatie extraconjugala, nu este recunoscut. Tatal ameninta cu proces de stabilire a paternitatii si cu test adn. Este posibil?
Aveti dreptul de a fi parinte, iar asa cum il aveti dvs, asa il are si el.
Daca copilul nu are tata in acte, acesta poate fi recunoscut .

Stabilirea filiaţiei
Art. 416
Formele recunoaşterii
(1) Recunoaşterea poate fi făcută prin declaraţie la serviciul de stare civilă, prin înscris autentic sau prin testament.
(2) Dacă recunoaşterea este făcută prin înscris autentic, o copie a acestuia este trimisă din oficiu serviciului de stare civilă competent, pentru a se face menţiunea corespunzătoare în registrele de stare civilă.
(3) Recunoaşterea, chiar dacă a fost făcută prin testament, este irevocabilă.

Detalii: [ link extern ]

Tehnic, daca omul nu are datele copilului si nu stie pe cine sa recunoasca, se va adresa instantei, astea sunt detalii. Daca vrea, in final isi va recunoaste copilul, nu trebuie sa fiti dvs de acord.
gi-jane2, moderator
Va multumesc.