Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din padure privata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din padure privata

Buna ziua,

As dori sa aflu cum ma pot proteja impotriva furtului din padurea pe care o detin cu acte legale.
Suspectez ca furtul este efectuat de o persoana din familie (acelasi nume cu al proprietarului) chiar sub indrumarea/ajutorul padurarului arondat in acea zona, cei doi fiind prieteni...Nu am dovezi in acest sens din pacate...
Daca cineva ma poate indruma cu un sfat competent as ramane indatorat,
Multumesc,
Mitica
Asigurati paza padurii prin personal angajat ,sau instalati sistem supraveghere
Atentionati inclusiv padurarul sa nu permita accesul persoanelor straine
@Mitimag, in primul rand trebuie sa precizati care este regimul silvic si juridic al padurii, suprafata acesteia, existenta amenajamentului sau nu, daca padurea este parte dintr-un ocolo privat sau nu, daca exista contract de paza, s.a.m.d.
Apoi, aveti la indemana calea plangerii la politie, si in plus faceti panda la padure (atentie insa ca riscul infractiunilor contra vietii este mare). Totodata, daca exista contract de paza, puteti trage la raspundere organul de paza desemnat (padurar sau paznic ce este acolo).
Este evident ca ar fi indicat sa aveti un suport juridic, macar asa de indrumare.
Va sugerez sa efectuati o verificare a taierilor fata de o data anterioara cu martori siguri si sa trageti la raspundere, pentru lipsa, ocolul/ cei care sunt platiti sa supravegheze.
Preventia se face cu panda cum s-a mai spus inainte sau supravegherea prin martori a rudei, la plecarea acesteia de acasa si la ajungerea din nou la domiciliu cu lemnul furat in "caruta".