Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Urgent! Constructie limita proprietate!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Urgent! Constructie limita proprietate!

Buna ziua,

Langa noi (bloc P+3e+m) se construieste bloc P+2e+m,. Au inceput saparea fundatiei la 3 m. de limita de proprietate. Politia a spus ca e in regula autorizatia. Blocul nostru P+3e+m a trebuit sa lase 6.5m distanta, ei de ce doar 3?

Nu au panou informativ al investitiei. Am facut plangere la urbanism.

Este amplasat pe partea de vest a blocului, ceea ce inseamna ca va afecta apartamentele de pe pe acea parte.

Va rog sa-mi spuneti cat mai repede care ar trebui sa fie distanta legala de la gardul nostru pana la fundatia lor, fiindca e vineri.

Multumesc !
tynatwine, utilizator
1. Beneficiarul investitiei de pe panoul de investitie nu corespunde cu cel din documentatia de la primarie. Firma precizata pe panou nu este nici macar inregistrata la Registrul Comertului.
2. Distanta limita fata de noi in baza proiectului este 4.53m, insa ei pe santier au lasat 3.2m.
3. Autorizatia de constructie a fost eliberata pe numele strazii invecinate, nu pe strada reala (strada X, in loc de strada Y).

S-a facut din nou sesizare la Primarie cu solutionare in 30 zile, mai exact cand va fi aproape finalizat blocul.

Ce ne sfatuiti sa facem in acest caz?
Revin. Nici macar raspunsul de la Primarie nu l-am primit.
Pe parcursul lunilor in care au construit toata mizeria a zburat, neprotejand zona cu plasa.

Se poate face ceva in privinta faptului ca in proiect este specificata distanta de 4.53m, iar in realitate au lasat 3.2m?