Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturile concubinilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturile concubinilor

Daca traiesc cu un barbat in casa lui, ne gospodarim impreuna, punem banii si cheltuielile in comun, fac menajul si am grija de copilul lui dar nu sunt cununata cu acte, am vreun drept dupa moartea lui, prevede ceva legea in cazul concubinajului sau ma pot trezi aruncata din casa de catre fiul lui atunci?Va multumesc
In prezent nu exista o regelementara legala a concubinajului in dreptul roman, deci daca nu regelementati aceste aspecte prin acte juridice civile (de exemplu abitatie viagera, legat etc.), va puteti trezi intr-adevar aruncata din casa lui.
Miklos MUHI a scris:

In prezent nu exista o regelementara legala a concubinajului in dreptul roman, deci daca nu regelementati aceste aspecte prin acte juridice civile (de exemplu abitatie viagera, legat etc.), va puteti trezi intr-adevar aruncata din casa lui.

=D>=D>=D>
Foarte corect raspunsul!
Asta este realitatea....nu aveti absolut nici un drept...