avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturile concubinilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturile concubinilor

Daca traiesc cu un barbat in casa lui, ne gospodarim impreuna, punem banii si cheltuielile in comun, fac menajul si am grija de copilul lui dar nu sunt cununata cu acte, am vreun drept dupa moartea lui, prevede ceva legea in cazul concubinajului sau ma pot trezi aruncata din casa de catre fiul lui atunci?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 10:54, 28 August 2009
In prezent nu exista o regelementara legala a concubinajului in dreptul roman, deci daca nu regelementati aceste aspecte prin acte juridice civile (de exemplu abitatie viagera, legat etc.), va puteti trezi intr-adevar aruncata din casa lui.
Miklos MUHI a scris:

In prezent nu exista o regelementara legala a concubinajului in dreptul roman, deci daca nu regelementati aceste aspecte prin acte juridice civile (de exemplu abitatie viagera, legat etc.), va puteti trezi intr-adevar aruncata din casa lui.

=D>=D>=D>
Foarte corect raspunsul!
Asta este realitatea....nu aveti absolut nici un drept...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vanzare-cumparare cata_23 cata_23 Buna ziua , As avea urmatoarea problema. Traiesc cu un barbat in concubinaj,el are un baiat dintr-o casatorie anterioara. Mama lui are o casa si ar vrea ... (vezi toată discuția)
Bun propriu - casa - madalinaleonte madalinaleonte Buna ziua! Mama a primit o casa de la actualul sot (casatorita doar religios),cu drept de habitatie pentru el,cu contract de vanzare-cumparare. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Părinții mi-au donat un imobil cu clauză de uzufruct viager. ce efecte are, în acest caz, un testament cu clauză suspensivă dacă eu decedez înaintea părinților mei? Mihai1924 Mihai1924 Buna seara, Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema:am primit prin donatie de la parinti un imobil cu clauza de abitatie viagera rezervata in favoarea ... (vezi toată discuția)