Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu crestere copil tata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu crestere copil tata

Buna ziua !
Astazi un salariat a cerut suspendarea contractului de munca pt. crestere copil. Cu ce data operez in revisal suspendarea, avand in vedere ca fiul lui s-a nascut pe data de 23.10.2016 si cu ce data depune cererea pentru indemnizatie crestere copil la DGAS?
Multumesc !
Cu ce data a solicitat acordarea CCC ?

Mama copilului indeplineste conditiile prevazute de lege pentru acordarea concediului de maternitate (concediu pre si postnatal) si a indemnizatiei de maternitate ?
Cererea pt. suspendare a fost facuta incepand cu data de 23.10.2016. Mama copilului nu a fost angajata.
Multumesc !
Suspendarea c.i.m. isi va produce efecte cu data de 23.10.2016 si se va opera in REVISAL in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic