Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare indemnizatie concediu de acomodare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare indemnizatie concediu de acomodare

Buna ziua ,
Ma numesc Alina , sunt din Slobozia si as dori sa aflu punctul dvs. de vedere in ceea ce priveste acordarea platii indemnizatiei concediului de acomodare.
Am infiat o fetita , in varsta de 7 ani, adoptia incheindu-se luna aceasta. In momentul de fata sunt in concediu de ingrijire copil ,pana la varsta de 2 ani ,avand contractul de munca suspendat din data de 7.07.2016.
As dori sa stiu daca beneficiez de acordarea acestei indemnizatii pentru copilul infiat.
De la AJPIS Ialomita mi s a spus ca nu as beneficia de aceasta indemnizatie, si as dori si un alt punct de vedere din partea dvs.
Va multumesc !
Concediu de acomodare se acorda atunci când se solicita adoptarea unui copil, nu dupa ce a fost adoptat.
Va multumesc pentru raspunsul dvs. prompt si concis.As reveni cu o precizare,hotararea judecatoreasca va deveni definitiva in data de 7 nov.2016.Mai pot depune acum documentele pentru acordarea acestui concediu?