avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare ccc2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare ccc2

Buna ziua. Ma aflu in perioada ccc1 pana la 01.02.2017. sunt insarcinata din nou si voi naste in luna iunie 2017. Am dreptul la ccc2 avand in vedere ca din data de 01.02.2017 nu am drept la somaj deoarece am avut contract de munca pe 4 ore iar acest contract s.a incheiat? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:30, 1 Noiembrie 2016
Perioada eligibila pentru CCC : iulie 2015 - iunie 2017

OUG 111/2010
art.2
......
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
......
g) au beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului;
......


In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC2.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insarcinata in timpul concediului de crestere copil pana la 2 ani ioana.manuela76 ioana.manuela76 buna ziua! am ramas insarcinata pe perioada somajului si am beneficiat de cele 90 de zile de concediu medical 2014- 2015, pana ce am intrat in concediu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere a copilului irina96 irina96 Buna! am si eu o nelamurire... in anul 2015 am terminat clasa a 12a , la sfarsitul lunii iunie a aceluiasi an am nascut... am beneficiat de indemnizatia de ... (vezi toată discuția)
Beneficiez in continuare de indemnizatie crestere copil? sofoana sofoana buna ziua!in prezent sunt in concediu de crestere copil si mai am 7 luni din acesta, timp in care intentionez sa raman din nou insarcinata.as beneficia mai ... (vezi toată discuția)