Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare ccc2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare ccc2

Buna ziua. Ma aflu in perioada ccc1 pana la 01.02.2017. sunt insarcinata din nou si voi naste in luna iunie 2017. Am dreptul la ccc2 avand in vedere ca din data de 01.02.2017 nu am drept la somaj deoarece am avut contract de munca pe 4 ore iar acest contract s.a incheiat? Va multumesc!
Perioada eligibila pentru CCC : iulie 2015 - iunie 2017

OUG 111/2010
art.2
......
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
......
g) au beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului;
......

In speta, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC2.