Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de crestere a copilului

Buna! am si eu o nelamurire... in anul 2015 am terminat clasa a 12a , la sfarsitul lunii iunie a aceluiasi an am nascut... am beneficiat de indemnizatia de crestere a copilului deoarece am fost eleva. Anul acesta in iunie copilul implineste 2 ani. eu sunt insarcinata in luna a 4a cu cel de al doilea copil si as dori sa stiu daca pot sa mai beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului si pentru cel de al doilea? care sunt conditiile pentru acest lucru? pot sa intru in ajutor de somaj dupa ce copilul implineste 2 ani iar apoi sa primesc indemnizatia? sau pot sa ma angajez cateva luni pentru a primi indemnizatia?
Care este data prezumata a nasterii celui de-al doilea copil?
Sfarsitul lunii octombrie inceputul lunii noiembrie
Perioada eligibila pentru CCC2 : noiembrie/decembrie 2015 - octombrie/noiembrie 2017

Perioade luate in calcul : noiembrie/decembrie 2015 - iunie 2017

Total : 19/20 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC2.

OUG 111/2010
art.2
....
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
....
g) au beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului;
......
Va multumesc pentru timpul acordat.