Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot contesta somatia de plata?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot contesta somatia de plata?

Am luat o amenda sambata care trebuia sa achit o mie lei in 48 de ore. Confundand ca cele 48 de ore sant 2 zile lucratoare am mers marti si am achitat. Dupa o luna si ceva am primit somatie sa mai achit inca 9 mii lei ca nu am achitat in termen de 48 ore si amenda era de 10 mii intreaga , practic eu nu aveam timp decat luni sa achit aceasta amenda 8 ore sau cat e program la ghiseu fapt care nu am stiut .ce pot face acum?
Formulati o contestatie la executare impotriva organelor de executare si o inregistrati la judecatori
Chestiunea termenului de 48 de ore in situatia dvs este discutabila. Formulati contestatie la executare in termen de 15 zile de la primirea somatiei.
Si ei o sa imi puna art 28 in fata ca nu specifica nimik de orele in zilele nelucratoarea doar daca se sfarseste perioada in zilele nelucratoare