Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum pot formula intampinarea corecta in urma unui ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum pot formula intampinarea corecta in urma unui proces de succesiune

Cum pot formula intampinarea corecta ca si model in urma unui proces de succesiune de pe urma tatalui meu decedat proces intentat de catre sotia acestuia din care eu nu am avut nimic de castigat si pe deasupra mi se si amputeaza o suma de bani
Bună ziua,

Va trebui să precizați înainte de toate petitul acțiunii reclamantei (exact ce a anume a cerut soția tatălui). Înțeleg că nu există un testament. Ce a cerut ea mai precis? Vrea să vă facă străin de moștenire? Dumneavoastră ca și moștenitor legal ați acceptat succesiunea în termenul legal de 1 an? Art. 1103 din Codul Civil reglementează termenul de 1 an de la data deschiderii succesiunii ca fiind termenul de exercitare a dreptului de opțiune succesorală.
Așadar, când a murit tatăl dumneavoastră? Când ați aflat dumneavoastră că a murit? Ați acceptat succesiunea, respectiv ați mers la notar spre a declara acceptarea succesiunii, ori ați acceptat-o tacit administrând în vreun fel bunurile din masa succesorală (de pildă, ați plătit impozitul datorat)?

Trebuie să fiți mai clar pentru a vă putea ajuta cu un sfat. Oricum, vă recomand să apelați la un avocat pentru reprezentare în proces, așa cum probabil că a făcut și soția tatălui care vă cheamă în judecată.

Ionela Bâc, Avocat
Nu am bani pentru avocat,tocmai pe asta s-a bazat si ea,iar daca imi puteti lasa o modalitate de contact v-as putea da toate detaliile din proces,multumesc pentru raspuns
Mă puteți contacta prin mesaj privat. Voi încerca să vă ajut, dacă mai sunteți în termen să formulați întâmpinare. Dacă nu, vă pot trasa câteva idei pentru apărare în instanță și eventuale note scrise.