Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere definitiva din circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere definitiva din circulatie

Am vandut un auto, in 2012, cu CVC si cu mentionarea instrainarii in talon. Cumparatorul nu a inmatriculat in 30 zile masina si a vandut-o mai departe fara acte. Ultimul cumparator, in urma unui accident, a predat la un remat fara acte, masina ca fier vechi. Intr-un final, am recuperat actele masinii si numerele.Intrebarea este: Pot cere radierea definitiva din circulatie (acum in 2016) eu care am facut prima inmatriculare, fara sa am documente justificative de predare la Remat? Mentionez ca am scos masina din evidentele fiscale imediat dupa vanzare in 2012.
Si de ce sa o scoateti din circulatie ? Ea oricum nu mai circula, sanse sa primiti dvs o amenda nu exista, iar radierea nu e responsabilitatea dvs.