Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Sotul meu lucreaza in cadrul armatei,are mostenire dupa defunctul tata, cota de 1/4. Ne-am mutat cu chirie si din cauza ca are aceasta mostenire ( fiind considerata propietate ) nu vor sa ne deconteze din suma.
Sotul meu nu e in relatii tocmai bune cu fratii si mama lui , le-am propus sa le vindem aceasta parte lor pe o suma infima dar nu vor... parca sunt meniti sa ne incurce :)). Ne-am gandit sa renuntam la aceasta mostenire dar inainte ne-am gandit sa vedem ce alte optiuni mai avem.
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat raspunsului.

Cititi Codul civil, articolul 676 - Regulile privitoare la modul de împărţire

(1) Partajul bunurilor comune se va face în natură, proporţional cu cota-parte a fiecărui coproprietar.
(2) Dacă bunul este indivizibil ori nu este comod partajabil în natură, partajul se va face în unul dintre următoarele moduri:
a) atribuirea întregului bun, în schimbul unei sulte, în favoarea unuia ori a mai multor coproprietari, la cererea acestora;
b) vânzarea bunului în modul stabilit de coproprietari ori, în caz de neînţelegere, la licitaţie publică, în condiţiile legii, şi distribuirea preţului către coproprietari proporţional cu cota-parte a fiecăruia dintre ei.

In concluzie, fie va intelegeti amiabil, fie bunul se vinde la licitatie si suma obtinuta se imparte intre coproprietari.
Sa inteleg ca soțul meu poate vinde cota lui parte la licitatie? Mă gandesc cineva fii interesat sa cumpere doar o cota mica. De ce se împarte prețul de pe cota lui la licitație?
Nu se " împarte prețul de pe cota lui la licitație". Se vinde tot bunul si in functie de cota parte fiecare primeste o suma de bani.
Cristina ID, utilizator