Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate vinde o casa daca nu sunt de acord toti ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate vinde o casa daca nu sunt de acord toti mostenitorii?

Buna ziua!se poate vinde o casa in conditiile in care nu sunt de acord toti mostenitorii?suntem 7mostenitori in acest moment.Initial casa a fost impartita in 2 loturi,3 intr-un lot si alti 2 in celalalt lot.intre timp unul din mostenitori a decedat si asa am devenit eu ,sora si mama mostenitoare pe cincimea tatalui.Acum ceilalti mostenitori vor sa vindem casa dar noi nu suntem de acord ptr ca mama ar ramane pe strazi.Au cum sa ne oblige sa vindem ?
Legea spune ca partajul bunurilor comune se va face în natură, proporţional cu cota-parte a fiecărui coproprietar. Iar dacă bunul este indivizibil ori nu este comod partajabil în natură, partajul se va face în unul dintre următoarele moduri:
- fie prin atribuirea întregului bun, în schimbul unei sulte, în favoarea unuia ori a mai multor coproprietari, la cererea acestora;
- fie prin vânzarea bunului în modul stabilit de coproprietari ori, în caz de neînţelegere, la licitaţie publică, în condiţiile legii, şi distribuirea preţului către coproprietari proporţional cu cota-parte a fiecăruia dintre ei.
Multumesc pentru informatie!