Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... recuperare talon
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

recuperare talon

Buna ziua!
sunt un utilizator nou, am o problema cu masina pe care am cumparat-o anul trecut de la un intermediar. Nu am stiut ( si e adevarat ca nici nu am intrebat) care sunt conditiile in care trebuie sa cumperi o masina. Am facut contract de vanzare cumparare cu acest intermediar, mi-a dat talonul si cartea masinii si nu am reusit sa dau de proprietar deoarece este plecat din tara din 2002.
Am circulat cu masina in tot acest timp pana cand la o razie mi-a oprit politia talonul datorita unei defectiuni constatate in trafic (aveam un far exfoliat).
Am primit o dovada sa circul inca 15 zile, intre timp am remediat problema cu farul dar cand am vrut sa ridic talonul de la ploitie nu am putut pentru ca nu eram eu proprietarul din acte.
cum as putea sa procedez pentru ca sa imi recuperez talonul?
va rog sa ma ajutati cu un sfat.
multumesc anticipat.
Cred ca din exprimarea mea s-a interpretat gresit situatia. eu am masina de anul trecut, proprietarul e plecat din 2003. Oricum multumesc pentru raspuns.
Multumesc pt interes in primul rand.
Eu am masina de anul trecut, dar proprietarul este plecat din 2003 din tara.
Din cate am vorbit cu familia masina este inca pe numele proprietarului respectiv.
Eu am contract de vanzare-cumparare cu intermediarul in care se precizeaza toate datele masinii.
Tot atunci am primit cartea masinii si talonul.
Momentan talonul este la politie, deci am ramas doar cu cartea masinii.
Toate taxele sunt in regula, am rezolvat inclusiv partea tehnica pentru care mi-a fost luat talonul. Dovada este stampliata si de RAR, dar a fost valabila doar 15zile.
Intermediarul nu este de gasit.
Intermediarul nu va poate ajuta decat eventual cu declararea aspectelor care nu il incrimineaza.Daca nu detine procura din partea proprietarului masinii aflate in posesiza dvs,intermediarul ,poate avea probleme.
Cum a putut intermediarul sa vanda masina daca nu detine imputernicire/procura ?
Din 2002 cine a achitat obligatiile fiscale aferente masinii?