Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj

Buna seara!am si eu o intrebare.lucrez la o firma in domeniul panificatiei de doua saptamani si m.am.angajat in timpul somajului iar in urma cu o saptamana am semnat un contract de munca cu firma respectiva pe per nedeterminata.mi s a cerut copie dupa buletin si carnetul de somaj.intrebarea mea este urmatoarea....in ce conditii as putea sa reiau somajul sau daca se poate asta in cazul in care nu a fost inca inregistrat contractul de munca la anofm sau daca este inregistrat.multumesc!
Tin sa mentionez ca refuz sa mai merg la noul loc de.munca si sa reiau somajul din nou daca se mai poate
Daca c.i.m. a fost inregistrat, atunci nu mai aveti cum sa reluati plata indemnizatiei de somaj.

Incheierea unui c.i.m. pe durata nedeterminata duce la incetarea platii indemnziatiei de somaj si nu la suspendarea acesteia.