avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum pot sa-mi fac intrare separata la garsoniera de la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum pot sa-mi fac intrare separata la garsoniera de la parterul blocului

As vrea sa stiu de ce avize si aprobari am nevoie pentru a face intrare direct din strada la o garsoniera aflata la parterul unui bloc.
Mai trebuie si aprobare din partea vecinilor direct interesati sau a asociatiei de locatari pentru modificarea destinatiei de locuinta in spatiu comercial in situatia in care intrarea va fi separata?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 21:01, 29 August 2009
Aveti nevoie de acordul scris al locatarilor si se face si o cerere la primarie pt a se plati calea de acces ,plus aprobare pt schimbarea destinatiei locuintei in spatiu comercial.
In calitatea de proprietar de spatiu cu destinatia de locuit ,in vederea materializarii dorintei dvs de realizarea spatiu comercial,cu respectarea HG 1588/2007 art 13-(1)respectiv autorizarea de catre autoritatea publica locala si al (3),rspectiv informarea asociatiei pentru inscrierea modificarilor in jurnalul evenimentelor din cartea tehnica a constructiei.Daca obtineti intial acordul asociatiei de proprietari,continuati obtinerea formalitatilor de la autoritatea locala dupa care ,spor la treaba !
ynocentta a scris:

In calitatea de proprietar de spatiu cu destinatia de locuit ,in vederea materializarii dorintei dvs de realizarea spatiu comercial,cu respectarea HG 1588/2007 art 13-(1)respectiv autorizarea de catre autoritatea publica locala si al (3),rspectiv informarea asociatiei pentru inscrierea modificarilor in jurnalul evenimentelor din cartea tehnica a constructiei.Daca obtineti intial acordul asociatiei de proprietari,continuati obtinerea formalitatilor de la autoritatea locala dupa care ,spor la treaba !


In plus oricum va trebuie autorizatie de construire/modificare iar primaria va cere expertiza tehnica pentru a se stabili daca acea modificare afecteaza structura imobilului !B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditiile in care un spatiu de locuit poate fi schimbat in spatiu pentru prestari servicii MARCEL MOLNAR MARCEL MOLNAR Conditiile in care un spatiu de locuit, un apartament de la parterul unui bloc cu 4 nivele, poate fi schimbat in spatiu pentru prestari servicii de catre ... (vezi toată discuția)
Modificari constructive apartament Mitica49 Mitica49 Problema pe care vreau sa o ridic este urmatoarea: un apartament intr-un bloc de locuinte, situat la parter, a fost transformat intr-un spatiu comercial cu ... (vezi toată discuția)
Va rog raspundeti mi la aceasta intrebare:pot deschide un coafor intr-o garsoniera la parterul unui bloc? nicola danut nicola danut DE CEVA VREME MA FRAMANTA ACEASTA INTREBARE,DORESCSA MI DESCHID UN COAFOR SI PT A EVITA SPATIILE COMERCIALE ATAT IN CHIRIE CAT SI IN VANZARE PT CA AU UN COST ... (vezi toată discuția)