Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cum pot sa-mi fac intrare separata la garsoniera de la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cum pot sa-mi fac intrare separata la garsoniera de la parterul blocului

As vrea sa stiu de ce avize si aprobari am nevoie pentru a face intrare direct din strada la o garsoniera aflata la parterul unui bloc.
Mai trebuie si aprobare din partea vecinilor direct interesati sau a asociatiei de locatari pentru modificarea destinatiei de locuinta in spatiu comercial in situatia in care intrarea va fi separata?

Multumesc
Aveti nevoie de acordul scris al locatarilor si se face si o cerere la primarie pt a se plati calea de acces ,plus aprobare pt schimbarea destinatiei locuintei in spatiu comercial.
In calitatea de proprietar de spatiu cu destinatia de locuit ,in vederea materializarii dorintei dvs de realizarea spatiu comercial,cu respectarea HG 1588/2007 art 13-(1)respectiv autorizarea de catre autoritatea publica locala si al (3),rspectiv informarea asociatiei pentru inscrierea modificarilor in jurnalul evenimentelor din cartea tehnica a constructiei.Daca obtineti intial acordul asociatiei de proprietari,continuati obtinerea formalitatilor de la autoritatea locala dupa care ,spor la treaba !
ynocentta a scris:

In calitatea de proprietar de spatiu cu destinatia de locuit ,in vederea materializarii dorintei dvs de realizarea spatiu comercial,cu respectarea HG 1588/2007 art 13-(1)respectiv autorizarea de catre autoritatea publica locala si al (3),rspectiv informarea asociatiei pentru inscrierea modificarilor in jurnalul evenimentelor din cartea tehnica a constructiei.Daca obtineti intial acordul asociatiei de proprietari,continuati obtinerea formalitatilor de la autoritatea locala dupa care ,spor la treaba !

In plus oricum va trebuie autorizatie de construire/modificare iar primaria va cere expertiza tehnica pentru a se stabili daca acea modificare afecteaza structura imobilului !B-)