Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... daca se sparge coloana principala de incalzire,cine ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

daca se sparge coloana principala de incalzire,cine plateste?

am o intrebare:sunt singurul de pe coloana care a ramas racordat la instalatia de incalzire a orasului;daca coloana principala se sparge la un vecin,cine plateste reparatiile?
De acord cu raspunsurile date. Se mai poate discuta si hotara in adunarea generala mentinerea si reparare vechii instaltii sau renuntarea totala la incalzirea centraliuzata avad in vedere ca este un singur apartament bransat.
Acel proprietar ce a ramas pe incalzirea centralizata poate fi lamurit ca sunt costuri mari pentru reparat, chiar daca suporta si vecinii reparatia. Costul agentului termic si al apei calde va fi mare pentru el. Daca pana acum astepta 2 minute cu robinetul deschis si curgea 50 litri de apa rece pana venea cea calda , acum va curge 5 minute apa rece pana va ajunge apa calda la robinetul lui.
Eu l-as lamuri sa faca si el ca toti vecinii si sa-si monteze centrala proprie, chiar ajutat de asociatie, daca este cazul.