Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constatare calitate mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constatare calitate mostenitor

Buna ziua daca am constatare calitate mostenitor dupa mama mea pot face ieisrea din indiviziune pe o cota parte din titlu de proprietate teren agrar si 1/3 din casa parinteasca sau trebuie sa fac masa succesorala pe numele meu si abea dupa aceea iesirea din indiviziune?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
slivneanu2001, utilizator
Atunci când finalizați dosarul de succesiune, vă puteți înțelege cu ceilalți moștenitori și puteți tranșa, cine ce primește, astfel nu mai trebuie să ieșiți din indiviziune printr-o nouă acțiune.
Am inteles dar mama a drcedat in Bucuresti si fratii dansei sunt la Caracal si acolo trebuie sa fac iesirea.cu aceasta calitate pot face iesirea ca apoi sa fac supliment dupa mama? Va multumesc pentru raspuns.