Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... actor incumbit probatio judecatorul si motivarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

actor incumbit probatio judecatorul si motivarea hotararii

Facand abstractie de lege care spune oricum ca hotararea trebuie motivata in fapt si de drept iar motivarea se face asa cum trebuie sa faca si petentul sau paratul cu probe,

judecatorului nu i se aplica principiul actor incumbit probatio "cine spune trebuie sa dovedeasca", adica judecatorul nu e obligat si din principiu sa motiveze hotararea judecatoreasca?
Judecatorul judeca, nu el trebuie sa dovedeasca, ci lui i se prezinta dovezile de catre parti.
1. aici e vorba de motivare nu de dovedire
2. in temeiul principiului rolului activ a judecatorului e obligat sa afle adevarul, sa aduca probe deci sa dovedeasca
3. [editat de moderator. motivul: atac la persoană]
Gabriela Pintea, Consilier juridic