Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune pamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune pamant

Reclamantul vrea doar partea lui iar unul din parati vrea si partea reclamantului si restul partilor de pamant. In afara de reclamant doar un singur parat nu doreste sa i cedeze partea paratului ce solicita tot pamantul. Paratul care vrea toate partile nu vrea nici sa participe financiar la cheltuielile de cand a inceput procesul, reclamantul cheltuind singur pana acum destui bani. Abia dupa 1 an de la inceperea procesului, timp in care reclamantul a adunat acte la dosar si a cheltuit bani, acest parat a solicitat intregul pamant. Acesta e si unul din motivele pentru care reclamantul vrea sa renunte, pentru ca se prelungeste prea mult procesul, si nu mai face fata financiar, are si 70 ani si e si cu picior amputat. Poate face cerere de inchidere a procesului, specificand toate aceste motive? Multumesc.
Reclamantul poate oricand renunta la judecata, dar daca renuntarea intervine dupa comunicarea cererii de chemare in judecata, instanta, la cererea paratului il poate obliga pe reclamant la plata cheltuielilor de judecata facute de parat;

daca renuntarea survine la primul termen de judecata la care partile sunt legal citate sau la unul din termenele ulterioare, renuntarea nu se poate face decat cu acordul expre sau tacit al celeilalte parti;

daca paratul a formulat si cerere reconventionala, se va judeca aceasta cerere in continuare
multumesc pentru raspuns