Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ocupare ''abuziva'' imobil cu proprietar decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ocupare ''abuziva'' imobil cu proprietar decedat

Buna ziua !

Am si eu nevoie de un sfat cum ar trebuii procedat corect si cat mai .... legal pentru urmatoarea situatie :

locuiesc cu chirie intr-o garsoniera a carui unic proprietar a decedat . Dansul traia in concubinaj cu o doamna care din cunostintele mele nu are nici un drept legal asupra garsonierei .
Dansa pretinde ca in prisma faptului ca a avut grija de proprietar sa ii platesc ei chiria .....
Banuiesc ca la un moment dat cineva ( nepot .... verisor ..etc. ) va demara o succesiune in urma proprietarului .....

Logic ar fi asteptarea acelui succesor .... banuiesc ca si cu o succesiune in dinti .... dar intre timp ce fac ?

Mentionez si faptul ca in momentul de fata nu mai am nici un contract de inchiriere valabil :sorry:

Multumesc frumos !
Dvs. aveți posesia și locuiți în această garsonieră, deci aveți două posibilități:
1. Pasivă. Așteptați să acționeze ceilalți, adică doamna să vă trimită o somație și Dvs. să-i solicitați un document prin care să dovedească că este proprietar al garsonierei sau cineva să deschidă succesiunea și să se stabilească noul proprietar cu care, dacă este de acord , să faceți un nou contract de închiriere.
2. Activă. Să aflați ce moștenitori are, dacă are și să-i rugați să deschidă succesiunea și să se stabilească noul proprietar cu care, deoarece l-ați ajutat, să faceți un nou contract de închiriere.
Doamne ajută !
Studentanonim a scris:

in momentul de fata nu mai am nici un contract de inchiriere valabil :

Daca nu mai aveti contract de inchiriere,locatorul este decedat ,iar prin contractul de locatiune nu este precizat in situatia decesului cine reprezinta interesele locatorului,va confruntati cu situatie delicata,deoarece inseamna ca locuiti fara drept legal si fara acordul proprietarului
Dansa pretinde ca in prisma faptului ca a avut grija de proprietar sa ii platesc ei chiria

Daca nu prezinta document legal care sa dispuna dreptul de a incasa drepturile ce reveneau defunctului ,pretentia este neintemeiata