Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Soarta unui bun mobil ipotecat de cumparator in cazut ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Soarta unui bun mobil ipotecat de cumparator in cazut rezolutiunii C V

Buna ziua
Va supun atentiei ipoteza in care un bun mobil ipotecat de cumparator, iar ulterior ipotecarii vanzatorul initial doreste rezolutiunea contractului de vanzare ca urmare a neexecutarii obligatiei cumparatorului de plata a pretului integral.
Daca vanzatorul cere rezolutiunea contractului de vanzare si incheie un nou contract de vanzare cu un alt cumparator ce risca noul cumparator in cazul in care creditorul in favoarea caruia a fost constituit dreptul de ipoteca asupra bunului mobil cere executarea silita?
Nu prea vad cum vanzatorul sa incheie un alt contract de v/c atata timp cat imobilul este grevat de sarcini (ipoteca) de un creditor al cumparatorului.
In primul rand trebuie anulat in instanta contractul de v/c printr-o hotarare definitiva, ridicata sarcina si abia ulterior incheiat un alt contract de v/c.

Este vorba despre un bun mobil. De aceea am ingrosat cuvantul pentru a scoate in evidenta ca este un bun mobil si nu un bun imobil.
Sorry! Nu ati precizat despre ce fel de bun mobil este vorba, masina, telefon, caruta, etc.
Este vorba de un utilaj industrial, dar poate fi vorba si despre o masina, caruta sau telefon. Tot bun mobil este. Atata timp cat creditorul il accepta ca si garantie.
Nu este chiar asa, o masina se inregistreaza la fisc, politie, pentru anularea contractului trebuie refacuti pasii in sens invers ...
Vanzatorul are obligatia sa vand un bun mobil fara sarcini si sa il informeze pe cumparator despre eventuale sarcini deoarece se poate lua in considerare infractiunea de inselaciune.
Cu alte cuvinte, nu poate fi incheiat un alt contract de v/c atata timp cat nu este ridicata ipoteca.