Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel la o hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel la o hotarare judecatoreasca

Apel la o hotarare judecatoreasca se face in termen de 30 de zile de la data comunicarii hotararii de catre intanta, sau in 30 de zile de la data la care am primit-o?
Data comunicarii este data semnarii de primire.
Dar pot exista si alte situatii, cand persoana nu doreste sa semneze sau nu este gasita acasa.
In aceste cazuri data comunicarii este cea la care a fost depus in cutia postala sau data la care altcineva a semnat de primire.
AvTudor_com, utilizator
"Cu drept de recurs in termen de 30 de zile de la comunicare, calea de atac urmand a fi depusa la Judecatoria X, sub sanctiunea anulari". Deci in 30 de zile de cand am semnat ca am primit-o, nu in 30 de zile de cand mi-a trimis-o instanta?