Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Delimitare drum de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Delimitare drum de servitute

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema legata de un drum de servitute.
Am o constructie, proprietate personala, accesul la sosea facandu-se pe un drum de servitute, care este proprietatea vecinului, dar pe care eu am drept de servitute (accesul vecinului la sosea se face tot pe acest drum).
Acest drum nu este delimitat in nici un fel, noi am tot cerut sa fie facut un gard, dar ni s-a spus ca nu-l obliga nimeni sa delimiteze servitutea de curtea lui, din moment ce el este proprietarul, iar noi avem doar drept de trecere.
Exista vreo lege sau vreun act in acest sens? Nu trebuie totusi sa existe o delimitare clara?
Va multumesc foarte mult.
Dar in cazul in care drumul de acces este proprietate comuna se poate delimita prin imprejmuire ? Drumul de acces cu latimea de 4m a rezultat in urma unei dezmembrari iar vecinul abuzeaza parcand masinile pe acest drum ?
Multumesc