Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... se poate prin ordonanta presedentiala?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

se poate prin ordonanta presedentiala?

prin hotarare judecatoreasca minorul de 12 ani este incredintat mamei.
Aceasta e plecata in strainatate,lasind minorul in baza unei procuri bunicii.
Ca tata doresc reincredintarea minorului. Intrebarea mea estwe dak pot sa fac prin ordonanta presedintiala.Copilul doreste sa fie incredintat tatalui.
Pot sa intoduc ordonanta presedintiala.
multumesc mult
Minorii pot fi audiaţi şi înainte de împlinirea vârstei de 10 ani, dacă judecătorul consideră că ar fi util soluţionării cauzei, mai ales în cazul neînţelegerilor dintre părinţi. ;)