avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... se poate prin ordonanta presedentiala?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

se poate prin ordonanta presedentiala?


prin hotarare judecatoreasca minorul de 12 ani este incredintat mamei.
Aceasta e plecata in strainatate,lasind minorul in baza unei procuri bunicii.
Ca tata doresc reincredintarea minorului. Intrebarea mea estwe dak pot sa fac prin ordonanta presedintiala.Copilul doreste sa fie incredintat tatalui.
Pot sa intoduc ordonanta presedintiala.
multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 22:12, 31 August 2009
Minorii pot fi audiaţi şi înainte de împlinirea vârstei de 10 ani, dacă judecătorul consideră că ar fi util soluţionării cauzei, mai ales în cazul neînţelegerilor dintre părinţi. ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nerespectarea programului de vizita minor Niunin Tiberiu Niunin Tiberiu In urma divortului ne-au fost incredintati mie fetita, iar fostei sotii baietelul. Fosta soie incalca repetat in mod voit programul de vizita in care sa preiau ... (vezi toată discuția)
Drept vizita minor 36sorin 36sorin buna! am si eu un mic caz! in urma divortului,am primit drept de vizita asupra baiatului,in varsta de 13 ani,dupa programul cerut de catre mine.saptamanal,in ... (vezi toată discuția)
Audiere copil care a implinit 10 ani oana99 oana99 spuneti-mi si mie va rog frumos cum se audiaza un copil care a implinit 10 ani cine asista la audiere?? parintii pot asista la audiere?? parintii sunt ... (vezi toată discuția)