Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INTABULARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INTABULARE

Am cumparat un teren in anul 2007 care a costat 50.000 Euro (CREDIT BANCAR) in urma caruia am incheiat contract de vanzare cumparare la avocat. Doresc sa intabul terenul, ce trebuie sa fac avand in vedere ca vanzatorul este o persoana de rea credinta.
Amalia Dinu, Contabil
Buna ziua,
Luati legatura cu un inginer de cadastru care sa va intocmeasca dosarul si sa va faca schita terenului apoi dosarul respectiv il depuneti la Judecatorie si la O.C.P.I. , insotit de o cerere prin care solicitati intabularea terenului respectiv
Multe multumiri, sper ca o sa mai am ce intabula. O sa fac demersurile necesare.
nu va intabuleaza cu act facut la avocat. Trebuie in forma autentica la notariat sau mergeti in instanta sa obtineti o hotarare care sa tina loc de contract de vanzare cumparare. apoi faceti caadastru dupa care daca aveti rolul schimbat la fisc obtineti certificat fiscal si cadastristul va av intabuia.