avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impunere CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impunere CAS

In anul 2008, intr-o anumita perioada am lucrat pe baza unui contract de prestari servicii. Dupa ce am trecut pe la ANAF si am declarat ce trebuia... astazi am primit o instiintare de la CNAS prin care ma anunta ca-mi impune plata unei sume de bani in contul contributiei de 6.5%.
Am ramas surprins pt ca... si in 2007 a fost aceeasi situatie si nu primisem nimic de la CNAS.
Conform instiintarii lor, calitatea juridica pe care o am ar fi PFA... asta desi nu am fost nici atunci nici in prezent.
Sa zicem ca ar fi o scapare de-a lor... insa, persoana fizica fiind, trebuia sa virez acea contributie?

Sau mai pe scurt... a fost o scapare a mea si acum trebuie sa merg sa achit suma imputata?

Multumesc.


Cel mai recent răspuns: Samoila Georgeta P.F.A. , Consilier juridic 07:37, 22 Septembrie 2009
@Iulian Manea, multumesc frumos !
Da, in acea perioana eram angajat simultan si la o alta societate cu CIM.
Acel contract/conventie a fost o modalitate de a mai castiga niste bani pe langa salarul primit de la sc unde eram angajat cu carte de munca.
Inca nu am apucat sa ajung la CNAS sa vad si punctul lor de vedere.

Ziceti ca fiind salariat la alta societate, nefiind PFA, nu ar mai trebui sa platesc acea suma din instiintare?
alexhh a scris:
[...] Am ramas surprins pt ca... si in 2007 a fost aceeasi situatie si nu primisem nimic de la CNAS.
Conform instiintarii lor, calitatea juridica pe care o am ar fi PFA... asta desi nu am fost nici atunci nici in prezent.
Sa zicem ca ar fi o scapare de-a lor... [...]

Sau mai pe scurt... a fost o scapare a mea si acum trebuie sa merg sa achit suma imputata?

Multumesc.


Recitind cu atentie mesajul tau cred ca e posibil ca scaparea sa fie a ta, in sensul ca ai bifat pentru 2008 in declaratia de venit global venituri pentru care se plateste CASS.
Va recomand sa mergeti la sediul casei de asigurari sociale de sanatate si sa aveti la Dvs. fisa fiscala de la societatea unde aveti functia de baza, declaratia 200 in care ati declarat venitul obtinut in baza conventiei civile si dezlegati misterul.
Din cate stiu eu CNAS are baza de date de la ANAF.
Ultima modificare: Duminică, 20 Septembrie 2009
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Am fost astazi la CNAS, m-au trimis la ANAF... am revenit de acolo cu o copie dupa decizia de impunere anuala pt veniturile realizate in romania de persoanele fizice pe anul 2008 (250).
Natura venitului: Conventii civile
Obiect principal de activitate: Conventii civile
Indicator: Venit net/pierdere din activitati comerciale

Doamna de la CNAS mi-a zis ca desi nu sunt PFA am obtinut venituri dintr-o activitate si ca trebuie sa achit respectiva suma impusa. Nu conteaza ca, concomitent, am fost angajatul altei societati.

Alte discuții în legătură

Cass pentru angajat + pfa bogdanch bogdanch Buna ziua, Sunt angajat cu norma intreaga la o firma si pe langa asta mai prestez servicii pe PFA. Avand in vedere ca in calitate de salariat platesc deja ... (vezi toată discuția)
Contract de munca cu timp partial diaconesse diaconesse buna ziua, as dori sa stiu daca in cazul unui CIM cu timp partial este obligatoriu sa mi se opreasca din nou toate cotizatiile catre stat( mentionez ca am un ... (vezi toată discuția)
Cass Serban Aurel Serban Aurel Daca am un contract de munca pe durata nedeterminata si un PFA, de cate ori trebuie sa platesc contributia pentru CASS (vezi toată discuția)