Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Doresc sa imi fac, notarial, succesiunea dupa mama, sunt unicul copil si unicul succesibil. In certificatul meu de nastere mama poarta numele tatalui meu, fiind casatoriti la aceea data. Au divortat dupa si mama a murit cu numele ei de fata. Nu gasesc nici certificatul de casatorie nici sentinta de divort a parintilor si nici nu stiu exact data divortului (macar an si luna) pentru a cere din arhiva judecatoriei o copie legalizata. La primaria in care s-a nascut nu exista date decat legate de nasterea si moartea ei. Mama s-a mutat in Bucuresti in 1950, s-a casatori si divortat aici, a murit aici ultimul domiciliu fiind in sectorul 4. La Directia Evidente persoane din Calarasi ( judet de care tine comuna mame)i, nu figureaza nici o mentiune legata de casatorie si divort. Mi-au sugerat sa incerc la sectia de politie a domiciliului unde a murit mama, dar acestia spun ca nu detin nici o data si sa incerc la Directia de Evidenta Persoanelor din Primarie. Ce institutie ar putea detine vre-o informatie legata de starea civila a unei persoane de la nastere la deces ?
Tatal nu mai este in viata pentru a va da certificatul de casatorie si hotararea de divort? Sau cineva care sa mai detina acte de ale tatalui.
Buna ziua,
Incercati la DIRECTIA PENTRU EVIDENTA PERSOANELOR SI ADMINISTRAREA BAZELOR DE DATE cu sediul in str. Obcina Mare nr. 2, sector 6, Bucuresti.
Transmiteti in scris TOATE datele cunoscute si solicitati datele pe care le doriti.