Forum Discuţii juridice Achiziţii publice zile calendaristice sau lucratoare?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

zile calendaristice sau lucratoare?

Zilele aferente termenelor prevazute de legea 101/2016 sunt calendaristice sau lucratoare? Care este articolul care mentioneaza clar acest lucru?
Exemplu: daca o notificare prealabila este depusa la autoritatea contractanta in ziua de vineri, aceasta are obligatia sa transmita raspunsul luni sau miercuri?
Daca nu este prevazut in continutul Legii 101/2016 modul de calcul al termenului, atunci s-ar aplica dispozitiile codului de procedura civila.

Daca nu exista prevedere expresa care sa dispuna altfel, in general se considera ca termenele in care o autoritate/institutie publica trebuie sa emita un act/raspuns sunt termene de recomandare, in sensul ca nu exista sanctiune pentru nerespectarea termenelor.
Ana-Maria Pînzaru, Avocat
Art. 5. legea 101/2016

(1) Termenele procedurale stabilite de prezenta lege, exprimate în zile, încep să curgă de la începutul primei ore a primei zile a termenului şi se încheie la expirarea ultimei ore a ultimei zile a termenului.

(2) Ziua în cursul căreia a fost comunicat un act procedural nu este luată în calculul termenului. Dacă ultima zi a unui termen exprimat altfel decât în ore este o zi nelucrătoare, termenul se încheie la expirarea ultimei ore a următoarei zile lucrătoare.

Mi se pare ca potrivit art. 1 ar fi calendaristice iar potrivit alin. 2 ar fi lucratoare.
Ce parere aveti?