Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Servitute de trecere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Servitute de trecere

Am dobindit in urma iesirii din indiviziune un imobil si terenul aferent . Aceasta casa cit si terenul aveau o servitute de trecere , la care fostii proprietari au renuntat , dobindind in schimb o cale de aces la drumul principal , dar TOTAL diferit ca si comoditate in a fi folosit si anume : inainte era cale de acces cu atuo cit si atelaje , acum se patrunde pe proprietate pe niste scari abrupte , nu se poate intra cu auto , nici cu aelaje . m in posesie o gradina de 4000 mp cu pomi fructiferi , se coseste fin se poate exploata lemn pentru foc . Este foarte greu de explaoatat propietatea . Este un calvar apropvizionarea iar cit despre reconstructia casei nici nu poate fi vorba . Intrebarea ar fi : dacafostii prprietari au renuntat la acea servitute de trecere , e pot cere redeschiderea acesea aratind conditile de mai sus ? Mentionez faptul ca vecea trecerea fost folosita defamilia mea vreme de 100 de ani inainte ca astia sa renunte la ea Am ceva sanse ??
Buna ziua,
Aveti sanse dar va trebui sa va adresati unui avocat care sa va sprijine in demersuri.
:beer: