avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... avans proiect casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

avans proiect casa

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Am o mare problema pe care nu credeam ca o voi avea vreodata.
Am contactat un proiectant la o recomandare a unei rude foarte multumita de el.
A vazut terenul, mi-a trimis pe mail niste schite de case,ne-am inteles cu pretul, am semnat contract de prestari sevicii, si ne-a cerut avans 8000 ron o data i-am dat 5000 ron, o data 3000 ron pe care i-am dat fara chitante ca a zis ca le elibereaza ulterior. Am martori cand am dat banii, am imagini video, dar contractul nu il mai gasesc.
Asta s-a intamplat acum aproape doi ani si de atunci ne tot duce cu vorba si proiectul nu e terminat.
Ce as putea face ca nu vreau sa pateasca si altii ca mine ca eu am inceput cu alt proiectant, dar vreau sa recuperez cumva banii.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: alesiaarad , utilizator 22:20, 25 Noiembrie 2016
Contractul de prestari servicii este incheiat intre dv ca parti ,sau este prin notar ?
Initial notificati oficial proiectantul cu termen scurt pentru predare proiect,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Ulterior,formulati actiune in instanta pentru recuperare plata proiect
Puteti sa solicitati inclusiv daune pentru neincadrarea in termenul contractul asumat
Ultima modificare: Vineri, 25 Noiembrie 2016
ynocentta, utilizator
Din pacate nu este la notar, este intre parti, eu am avut incredere si credeam ca este in regula asa. Voi vorbi cu un avocat sa-l notificam oficial.
Multumesc frumos pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibil inselat sau pacalit de cameraman Gica2015 Gica2015 Buna ziua , As avea si eu o intrebare , poate ma poate ajuta cineva cu un raspuns sau sa ma indrume intr-un fel . Am facut un contract de mana cu un ... (vezi toată discuția)
Proiectant-întârziere întocmire documentație aurelia1 aurelia1 Deși am plătit din apr. 2017 toată suma (pt. care am o chitanță de mână!) pt. întocmirea unei documentații simple de transformare a unui spațiu de ... (vezi toată discuția)
Buna seara, sunt presedinte al unei asoc ... anerol anerol Buna seara, sunt Presedinte al unei Asoc de Proprietari din Bucuresti. In luna Februarie 2021, am facut un Contract de Prestari Servicii cu o firma pt a ... (vezi toată discuția)