Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie Alimentara / Intretinere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie Alimentara / Intretinere copil

Buna ziua!
Anticipat va rog s-mi raspunde-ti la acest subiect:
- Am un copil in varsta de 11 ani caruia ii dau pensia alimentara lunar.
Sunt recasatorit de 10 ani. Actuala mea sotie are un copil minor in varsta de 15 ani dintr-o casatorie anterioara. Acest minor de 15 ani locuieste impreuna cu noi din momentul casatoriei mele cu mama lui. Practic este in intretinerea mea inca de atunci si pana in prezent.
Nu-mi poarta numele si nu este infiat de catre mine. Toate cheltuielile priviind intretinerea, scolarizarea, imbracamintea, etc sunt suportate de catre noi
(parintii).
Concret:
1 - ce pot face pentru a fi trecut in intretinerea mea acest minor?
2 - care ar contributia mea obligatorie pentru cei doi copii minori?
3 - pana la ce varsta se platesc pensiile alimentare?

Multumesc !
Cu excepția înfierii, nu puteți face mai nimic, încât să reușiți să-i tăiați din pensia copilului natural
Copilul acesta nevinovat de 15 ani, are mamă și tată care sunt obligați de lege să-l întrețină.
Singura șansă legală să-l treceți pe spesele obligației dvs de întreținere este, să-l convingeți pe tata natural al acestuia, să-și dea acordul să-l înfiați, și atunci pentru 2 copii veți avea 33% obligație de întreținere.
Drept urmare, pentru copil dvs natural veți plăti cu 8% mai puțin decât îi plătiți în prezent.
`
Copilul are dreptul la pensie de întreținere până la terminarea tuturor studiilor, dar nu mai mult de 26 de ani.
Cum are copilul dvs un tatic care ii plateste pensie, nu are si copilul sotiei dvs un tatic al lui care sa ii plateasca o pensie ?
Dvs nu datorati intretinere copilului sotiei, il intretineti ca asa vreti, in schimb, copilului dvs sunteti obligat si legal si moral sa ii acordati intretinere cat e in nevoie ( pana la majorat si in anumite conditii, pana la 26 de ani ), nu puteti taia din pensia copilului dvs pt a intretine copilul altora.

Buna ziua!
Va multumesc pentru informatii!
Adoptia acestui copil ar crea premisele juridice pentru ca dumneavoastra sa aveti obligatia legala de intretinere