avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data punere in plata la decizia de pensionare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data punere in plata la decizia de pensionare anticipata

Buna seara
Sotul meu a avut contract de munca pe perioada determinata care s-a inchis de drept in 05.09.2016. Avand varsta de 63 ani si un stagiu de cotizare de 41 ani, in data de 22.09.2016 si-a depus dosarul pentru pensia anticipata. Pe decizia de pensionare scrie:
"drepturile au fost stabilite incepand cu data de 22.09.2016
plata drepturilor se va face incepand cu data de 22.09.2016"
Intrebarea mea este nu trebuia ca plata drepturilor sa se faca incepand cu data de 05.09.2016, data la care i s-a inchis contractul de munca?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:45, 27 Noiembrie 2016
Totul este in regula.
Daca dosarul a fost depus in 22, nu putaeu pune in plata incepand cu 5.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare la limita de varsta bvlutu bvlutu Un angajat cu CIM pe perioada nedeterminata indeplineste conditia de pensionare la limita de varsta si face cerere in acest sens. Cand este obligata ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Valentin Mester Valentin Mester Buna ziua,Urmaresc cu mult interes intrebarile puse pe acest forum.Va rog sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare:Anii lucrati in gr.II-a de muncaimi ... (vezi toată discuția)
Modificari prin legea 49 din 2010 geoanca31 geoanca31 1)cum inceteaza CIM al unui salariat pensionat pt. invaliditate, respectiv pensie anticipata?cu ce art. din codul muncii? (vezi toată discuția)