Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data punere in plata la decizia de pensionare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data punere in plata la decizia de pensionare anticipata

Buna seara
Sotul meu a avut contract de munca pe perioada determinata care s-a inchis de drept in 05.09.2016. Avand varsta de 63 ani si un stagiu de cotizare de 41 ani, in data de 22.09.2016 si-a depus dosarul pentru pensia anticipata. Pe decizia de pensionare scrie:
"drepturile au fost stabilite incepand cu data de 22.09.2016
plata drepturilor se va face incepand cu data de 22.09.2016"
Intrebarea mea este nu trebuia ca plata drepturilor sa se faca incepand cu data de 05.09.2016, data la care i s-a inchis contractul de munca?
Totul este in regula.
Daca dosarul a fost depus in 22, nu putaeu pune in plata incepand cu 5.