Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort sau NU?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort sau NU?

Daca s-a desfacut o casatorie din culpa comuna, ea fiind obligata sa revina la numele de fata. Definitiva, in noiembrie anul trecut. Iar in martie anul acesta, schimbă în tot sentinţa apelată în sensul că dispune închiderea dosarului ca urmare a împăcării soţilor. Dispune restituirea către ambii apelanţi a taxei de timbru în cuantum a câte 100 lei fiecare. Defintivă.
Iar dupa alte 3 luni: Obiect: restituire taxă judiciară de timbru; Tip solutie: Respinge cererea, Solutia pe scurt: Respinge cererea faţă de care operează autoritatea lucrului judecat. Fără cale de atac. Document: Încheiere finală (dezinvestire)
Sunt cei doi divortati pana la urma sau NU?

Multumesc frumos pt raspuns

Nu sunt divortati, caci, dupa cum rezulta din hotararea ultimei instantei, acestia s-au impacat.
Am inteles ca au divortat. doar ca nu inteleg ce s-a intamplat aici (eu sunt economist :) ) :

Iar dupa alte 3 luni: Obiect: restituire taxă judiciară de timbru; Tip solutie: Respinge cererea, Solutia pe scurt: Respinge cererea faţă de care operează autoritatea lucrului judecat. Fără cale de atac. Document: Încheiere finală (dezinvestire)

Ce s-a respins? A inapoiat ea (ea e petenta) taxa de timbru ca sa se continue divortul sau ce?
annabella04, utilizator
Buna Seara,
Nu sunt divortati.
Autoritatea de lucru judecat inseamna ca s-a formulat o cerere in care exista o tripla identitate de obiect, parti si cauza cu o alta cerere formulata anterior.

Avand in vedere ca instanta care s-a pronuntat cu privire la divort a dispus si cu privire la taxa de timbru, o alta cerere avand ca obiect restituirea acestei taxe nu poate decat sa fie respinsa pentru autoritate de lucru judecat.