Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... decazut din drepturi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

decazut din drepturi

In urma omorului asupra parintelui am fost decazut din drepturi de mostenire.Ma intereseaza daca hotararea judecatoreasca trebuie sa ajunga la consiliul local din localitatea unde domiciliaza familia. Eu am un fiu, sima intereseaza daca el mai are ceva drepturi
Va multumesc!
Nu are drepturi asupra mostenirii lasate de defunct, iar aceasta hotarare nu are de ce sa ajunga la Consiliul local.
El vine la mostenirea averii d-voastra.
Fiul dvs. poate veni la mostenirea bunicului.
Se produc efecte asupra copiilor nedemnului şi asupra altor descendenţi (nepoţi, strănepoţi, etc.). Copii nedemnului pot veni la moştenirea defunctului (bunicului lor) în nume propriu, dar nu şi prin reprezentarea tatălui lor nedemn( adica in cazul in situatia decesului dvs).
Nedemnitatea succesorala pentru omor opereaza daca ati fost judecat si condamnat si daca omorul a fost comis cu intentie, cu vinovatie ( deci cu discernamant).
Pentru ca un moştenitor să fie înlaturat de la moştenire datorită acestui caz de nedemnitate, trebuie să fie îndeplinite cumulativ urmatoarele condiţii : moştenitorul să fi omorât sau să fi pus în executare hotărârea de a omorî pe cel despre a carui moştenire este vorba şi moştenitorul să fi fost condamnat (penal) –în calitate de autor, coautor, instigator sau complice, pentru omor sau tentativa de omor, iar hotărârea penală de condamnare să fi rămas definitivă.
Dacă moştenitorul nu a fost comdamnat, el nu va fi nedemn, lipsind condiţia condamnării. Nedemnitate va opera dacă moştenitorul condamnat a fost ulterior amnistiat, graţiat sau reabilitat, deoarece aceste măsuri de politică penala nu şterg intenţia de a ucide, ci numai condamnarea sau executarea pedepsei ori unele efecte secundare condamnării (interdicţii, incapacităţi si decăderi).

copilul nedemnului vine la mostenire in nume propriu .Foarte bine a expus Legally.
Da, a zis bine Legaly.=D>
Actele de cruzime (in speta infractiunea de omor calificat, fie deosebit de grav- dupa imprejurari,-nu cea de ucidere din culpa-, existand o hotarare judecatoreasca defintiva si irevocabila ) conduc la existenta nedemnitatii ( insa , dupa cum si raspunderea penala e una personala , la fel , nici nedemnitatea nu are nicio inraurire asupra dreptului succesoral al fiilor - decat daca a existat participatie penala- sub toate formele acesteia- instigare, coautorat, complicitate).

Dreptul lor succesoral nu e afectat.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat