Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... schema simpla
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

schema simpla

0.44 - etilotest
0.75 - sange (proba 1)
0.60 - sange (proba 2)
0.95 - recalculare
-------------------------------------------
stiu ca 0.44 este peste limita legala ce reprezinta contraventie, probele la sange sunt sub limita penala, iar recalcularea este un calcul teoretic, iar rezultatul acestuia este peste limita de contraventie.

intrebare: ce sanse exista sa mi se restituie permisul de conducere?

recalcularea s-a efectuat fara a avea toate datele mele personale (inaltimea lipsea de pe fisa doctorului - in momentul recoltarii probelor de sange)

va multumesc anticipat!
Daca se va dispune trimiterea in judecata , poate fi aplicata suspendarea conditionata a executarii pedepsei , si , in mod obligatoriu , va fi dispusa anularea permisului de conducere.
Organizati-va apararea , ati savarsit o infractiune , conducand in stare de ebrietate.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Nu vreau sa intru intr-o polemica cu colega Stoica Ioana, insa vazand valorile alcoolemiilor sunt de parere sa va angajati un aparator, dar nu doar pentru faptul ca ati fi savarsit o infractiune, ci pentru a demonstra ca sunteti nevinovat. Pana la proba contrarie sunteti nevinovat. Iar, pentru mine, valorile respective arata ca ati fi savarsit doar o infractiune.
Trebuie clarificat foarte bine acest aspect (si colegii stiu foarte bine) pentru a nu fi invinuit si condamnat pentru o fapta nesavarsita.
Imi cer scuze, dar am vrut sa spun contraventie. Am vazut mai tarziu greseala!
>DANRACHE - daca inspectorul de politie nu are astfel de competente... probabil ca procurorul a facut cererea... desi ma indoiesc.

>stan petru-radu - tinand cont de parerea Dvs. sa inteleg ca este inutil sa contest rezultatul recalcularii? "ma indoiesc ca va fi restituit".

>cioan - nu este vorba de accident. daca merg pe logica Dvs. - nu mai gasesc rostul in astfel de cazuri, al institutului de medicina legala. inmulteau cu 2 si treceau pe hartii "cca" cum se facea o data ...la fiola. in fine...

>DANRACHE - am declarat 1600ml bere si ca am mancat dupa. am fost sincer... stiu ca existau diferite variante... am uitat detaliile despre ora.

>2007_rozi - oprire la ora 02:40 | prima proba la ora 04:00. nu asta era ora dar asa a aparut pe fisa rezultatului... deci 1 ora si 20 min.

>Stoica Ioana - am savarsit o infractiune conducand cu o alcoolemie in sange sub 0,80? sau am savarsit o infractiune conducand cu o alcoolemie ce reiese din niste calcule teoretice?

...si mai adaug: Dl. "cioan" ... vi se pare normal ca recalcularea sa se faca pe baza unor declaratii ale unui om ce are o alcoolemie (in cazul meu) de 0,75? mi se pare absurd. probele de sange sunt baza. nici etilotestul nu este relevant... de accea se iau probe de sange (asta pana cand o sa cumpere aparate ce masoara continutul de alcool din sange)...
dar ca sa iei, ca procuror, o decizie pe baza unor calcule ce includ date din declaratiile unui om baut... mi se pare atat de ...romanesc.

sunt curios care sunt formalitatile la procuror... mai ma intreaba ceva?

va multumesc la toti cei care mi-ati raspuns!
glofiish, utilizator
glofiish a scris:

...si mai adaug: Dl. "cioan" ... vi se pare normal ca recalcularea sa se faca pe baza unor declaratii ale unui om ce are o alcoolemie (in cazul meu) de 0,75? mi se pare absurd. probele de sange sunt baza. nici etilotestul nu este relevant... de accea se iau probe de sange (asta pana cand o sa cumpere aparate ce masoara continutul de alcool din sange)...
dar ca sa iei, ca procuror, o decizie pe baza unor calcule ce includ date din declaratiile unui om baut... mi se pare atat de ...romanesc.

sunt curios care sunt formalitatile la procuror... mai ma intreaba ceva?

va multumesc la toti cei care mi-ati raspuns!

Parerea mea este ca recalcularea alcoolemiei este o proba irelevanta, ca sa ma exprim decent. Singurele valori reale ale alcoolemiei, dupa parerea mea, sunt cele determinate la probele de sange.