Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate bransament gaz
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate bransament gaz

Pot face o cerere pt o actiune în constare privind dreptul meu asupra investitiei de gaz , respectiv la data cumpărării am intrat si in posesia acestui drept chiar dacă nu e trecut în contractul de vânzare -cumpare ,(cel de la care am cumpărat a realizat aceasta investițtie)?
Teoretic da, insa depinde ce urmariti cu aceasta cerere in constatare. Trebuie sa tineti cont ca va judecati cu un parat si trebuie sa tineti cont ca hotararea judecatoreasca obtinuta nu este titlu executoriu.
Doar sa mi se recunoasca acest drept. Fostul proprietar (cel de la care am cumparat apartamentul) a mers in urma cu 2 luni impreuna cu presedintele asociatiei de proprietari, la un avocat si a dat o declaratie precum ca el este proprietarul bransamentului si i-o cedeaza asociatiei. Spun ca au facut un act de mana in urma cu 10 ani. E normal, ca la 10 ani de la cumpărarea apartamentului să apară fostul proprietar și să întocmească la avocat aceste acte? Nu stiu ce trebue să fac, în acest caz, pt a mi se recunoaște faptul că la data cumpărării am intrat în posesia tuturor bunurilor deținute de vânzător în acel imobil. Ce ma sfatuiti să fac? Mulțumesc!