Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... raspuns intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

raspuns intampinare

un raspuns la intampinare se poate depune electronic?
E-mailul e tot poștă, se numește poșta electronică. Are același regim data expedierii e-mailului ca și ștampila poștei de pe plic.
Însă, vă sfătuiesc să nu riscați, cred că știți cât de profesioniști sunt unii judecători și grefieri.
`
Vă dau un singur ex:
La Timișoara, Judecătoria, Tribunalul, și Curtea de Apel, sunt în aceeași clădire pe aceeași scară, însă numai etajele diferă.
`
1. Judecătoria Timișoara acceptă orice înscris(cerere de chemare în judecată, întâmpinare, notă scrisă, concluzii scrise...) în format de e-mail simplu.
`
2. Tribunalul Timiș, acceptă numai în format PDF, DOC, JPG, WORD.... , trimis în atașament. Dar dacă trimiți în format de e-mail simplu, registratura te NOTIFICĂ prompt să revii, și să retrimiți imediat înscrisul respectiv, DAR numai în atașament într-un anume format, cum ar fi PDF, DOC, JPG, WORD....
`
Ce vă faceți dacă trimiteți în ultima zi e-mailul, și o instanță oarecare din țară impune anumite pretenții-reguli ale formatului de expediere`??
`
Nu lăsați nimic pentru a 3-a zi de paște, dacă nu este situație de forță majoră, pt că puteți plăti chiar cu pierderea procesului.
`
Eu personal am trimis o întâmpinare prin e-mail simplu la Tribunalul Timiș, și foarte prompt, în numai zece minute, registratura m-a notificat prin următorul E-MAIL, citez copy/paste:

"Buna ziua,

Va rugam sa trimiteti intampinarea dvs. in format Word, pdf, jpg , doc .,in atasament , pentru a putea fi scanata si depusa la dosar !"
Dapix, utilizator
se accepta intampinarea daca nu e semnata de mana?
ContSters413966, utilizator
Obligatoriu trebuie semnate olograf(de mana) sau ,daca aveti semnatura electronica gen "digi sign"
multumesc!
Prin e-mail nu se mai pune problema să fie semnată de mână sau semnătură electronică.
Eu când spun asta, mă raportez la 2-3 județe din vestul țării(Timiș, Caraș-Severin, Arad).
N-am de unde să știu ce pretenții pot emite alte Judecătorii/Tribunale din alte județe ale țării !!
Din experiența proprie, vă pot spune că nu mi s-a cerut vreodată vreo anume semnătură pentru înscrisurile de orice tip, trimise prin poșta electronică la registraturile Judecătoriei și Tribunalului Timiș.