Forum Discuţii juridice Executare silită Executare ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Executare ANAF

Am primit în data de 8 noiembrie 2016 o înstiințare de la bancă cum că mi s-a pus poprire pe conturi de către ANAF , în baza unui titlu executoriu din data de 11.04.2007 .Este vorba de 21000 lei , cheltuieli judiciare ( un proces pentru care niciodată nu am primit vreo citatie , de existența căruia am aflat în ziua când am primit înștiințarea de la bancă ) . Am două întrebari : 1) Nu am depus contestatie in termen de 15 zile . ANAF-UL mă poate executa chiar daca datoria este prescrisă ? 2) Sunt somer , locuiesc cu părintii . Ce poate să execute ANAF-ul în situația aceasta ? Încă o întrebare : După perioada de 15 zile mai exista o metoda de a anula această datorie ?
GABRIELW, utilizator
Daca dvs. nu ati invocat prescriptia intr-o contestatie la executare formulata in termenul prevazut de lege, atunci puteti fi executat si pentru o datorie pentru care s-a implinit termenul de prescriptie.

Daca vi s-a pus poprire pe cont, atunci sumele pe care le aveti in cont sau pe care le veti primi in viitor vor fi remise ANAF pana la concurenta sumei pe care o datorati acestei institutii.
Mulțumesc pentru răspuns .