avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare judecatoreasca nelegala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare judecatoreasca nelegala

Daca este asa, ce se poate face?
Cel mai recent răspuns: courvoisier , utilizator 01:32, 1 Decembrie 2016
Buna seara,
Se poate ataca cu apel/recurs sau se poate legaliza dupa ce se implineste termenul de atac.
Dacă s-a pronunțat o hotărâre și dvs. considerați că aceasta este nelegală aveți posibilitatea de a promova o cale de atac ordinara sau o cale de atac extraordinară, în funcție de faza procesuală în care va aflați.
Caile de atac extraordinare...aproape irealizabil! Cele ordinare- depasite! (apel).
Buna seara,
Apelul s-a consumat rapid, fara cercetarea fondului, fara posibilitatea discutarii in contradictoriu (in lipsa intimatului).
Buna seara,
Lipsa intimatului nu ducea la nediscutarea motivelor de apel.
Atingerea problemelor de fond se putera face abia dupa admiterea apelului.
Era bine sa aveti avocat care sa va sustina cauza si sa arate motivele de netemeinicie.

Alte discuții în legătură

Contestatie in anulare sau revizuire? Mirrella P. Mirrella P. Am doua cauze: una pentu mine si una pentru un prieten. Pentru mine: plangere contraventionala, s-a admis partial, nu sunt multumita de hotarare, am formulat ... (vezi toată discuția)
Mai pot sa atac o hotarare definitiva? mariazet45 mariazet45 Anul trecut am avut un proces pe rol .o amenda de circulatie .considerand ca nu sant vinovata am deschis actiune in tribunal.Actiunea a fost respinsa ca ... (vezi toată discuția)
Revizuire concomitent cu apel? aidu aidu Am formulat apel in luna mai. In luna iunie a survenit un motiv de revizuire a hotararii deja apelate. Evident ca nu a avut timp sa se judece apelul intre ... (vezi toată discuția)