Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare judecatoreasca nelegala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare judecatoreasca nelegala

Daca este asa, ce se poate face?
Buna seara,
Se poate ataca cu apel/recurs sau se poate legaliza dupa ce se implineste termenul de atac.
Dacă s-a pronunțat o hotărâre și dvs. considerați că aceasta este nelegală aveți posibilitatea de a promova o cale de atac ordinara sau o cale de atac extraordinară, în funcție de faza procesuală în care va aflați.
Caile de atac extraordinare...aproape irealizabil! Cele ordinare- depasite! (apel).
Buna seara,
Apelul s-a consumat rapid, fara cercetarea fondului, fara posibilitatea discutarii in contradictoriu (in lipsa intimatului).
Buna seara,
Lipsa intimatului nu ducea la nediscutarea motivelor de apel.
Atingerea problemelor de fond se putera face abia dupa admiterea apelului.
Era bine sa aveti avocat care sa va sustina cauza si sa arate motivele de netemeinicie.